Zasady troski o zdrowie stóp – jak sobie radzić z suchymi i pękającymi piętami

Stan naszych stóp jest w dużej mierze zależny od wielu czynników, co wymaga od nas konsekwentnego oraz regularnego podejścia do ich pielęgnacji. Problemy takie jak suche i pękające pięty często można skutecznie rozwiązać poprzez wizytę u podologa. Niemniej jednak, dla tych, którzy borykają się z mniej poważnymi problemami, wystarczające może okazać się stosowanie domowych sposobów pielęgnacji. Regularne używanie kremu lub serum regenerującego może przynieść oczekiwane efekty i zapobiec powrocie dolegliwości.

Skóra stóp nieustannie jest narażona na ciężar naszego ciała, co sprawia, że jest znacznie grubsza i twardsza niż skóra na innych częściach ciała. Struktura skóry jest różnorodna i zależy od rozłożenia naszej masy ciała. Skóra na łukach stopy ma inną strukturę niż skóra na piętach, ponieważ to tam spoczywa niemal cały ciężar naszego ciała, jeśli nie nosimy butów na wysokim obcasie.

Ponieważ skóra stóp zawiera znacznie mniej gruczołów łojowych i mieszków włosowych, jest ona znacznie bardziej sucha niż skóra w innych miejscach naszego ciała. Tym samym skóra stóp ma tendencję do przesuszania się i wymaga regularnego nawilżania i natłuszczania. W tym kontekście warto też zauważyć, że podeszwy stóp zawierają wiele receptorów potowych. Czasami mogą one być nadmiernie aktywne, co może prowadzić do nieprzyjemnej dolegliwości nadmiernej potliwości, a także może przyczynić się do przesuszania i zgrubienia naskórka.

Odpowiednia oraz systematyczna pielęgnacja stóp ma na celu utrzymanie skóry w dobrej kondycji, aby mogła prawidłowo pełnić swoje funkcje oraz była odporna na niekorzystne czynniki mechaniczne i mikrobiologiczne. Naruszenie tej równowagi prowadzi do różnych dolegliwości.

Pękające pięty są jednym z najczęściej spotykanych problemów. Przesuszona, rogowaciejąca skóra pięt jest najczęstszym problemem związanym z pielęgnacją stóp. W wyniku nadmiernego wysuszenia, naskórek traci lipidy, co prowadzi do znacznej utraty wody. Skóra staje się twarda, traci elastyczność i może zacząć pękać. Takie symptomy są poważnym problemem podologicznym, ponieważ mogą dotyczyć głębokich warstw skóry, powodując krwawienia, stany zapalne i silny ból. Bardzo często są one wynikiem chorób niezwiązanych bezpośrednio ze skórą.

Przyczyn pękających pięt jest wiele. Najczęściej spotykane to m.in.: zaburzenia hormonalne (zwłaszcza związane z tarczycą), zaburzenia metaboliczne takie jak cukrzyca czy otyłość, problemy z układem krążenia, choroby skóry takie jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry, stosowanie niektórych leków (zwłaszcza rozrzedzających krew), nieodpowiednia dieta i zbyt małe spożycie wody, niedobory witaminy A i B5, niewłaściwa pielęgnacja stóp, noszenie nieodpowiednich butów i skarpetek, zbyt duże obciążenie stóp spowodowane uprawianiem sportu lub uwarunkowania genetyczne.