Na rynku dostępne są liczne kosmetyki o działaniu terapeutycznym, które skutecznie przeciwdziałają różnym problemom skórnymi. Jednym z nich jest niskobudżetowa maść cynkowa o łagodnym składzie, która zyskała uznanie ze względu na swoją efektywność. Zalicza się ją do jednych z najbardziej skutecznych środków wykorzystywanych w walce z problemami dermatologicznymi, takimi jak trądzik, opryszczka czy nawet pieluszkowe zapalenie skóry u niemowląt. Ciekawe informacje na temat maści cynkowej warto mieć na uwadze.
Maść cynkowa, jak sugeruje nazwa, to produkt zawierający tlenek cynku (ZnO). Jest wszechstronnie stosowany i charakteryzuje się prostym, bezpiecznym składem chemicznym. Aplikuje się go na zewnątrz ciała, aby złagodzić podrażnienia skóry. Ma on jednolitą, gęstą konsystencję, jest białego koloru, nie rozpuszcza się w wodzie i słabo przenika przez skórę. Za wszystkie korzyści wynikające z używania tej maści odpowiada cynk, który jako jeden z pierwszych pierwiastków znalazł zastosowanie w kosmetykach leczniczych. Jest on kluczowym składnikiem dla naszego ciała. Cynk stanowi około 10% składu maści cynkowej, a pozostała część to wazelina hydrofilowa. Maść cynkowa przewyższa swoje kosztowniejsze alternatywy, ponieważ jest łatwo dostępna, tania, skuteczna i działa szybko.
Pozytywne działanie cynku na skórę zauważono już w starożytności. Ponad 5 tysięcy lat temu, Egipcjanie używali sproszkowanego cynku zmieszanego z niewielką ilością perfumowanego płynu do leczenia różnych chorób skórnych, takich jak bandaże na rany i leczenie wrzodów. Wiele informacji na temat terapeutycznego stosowania tego pierwiastka zawarte jest w starożytnych egipskich papirusach i manuskryptach z Dalekiego Wschodu. Dziś można go znaleźć nie tylko w kosmetykach i produktach leczniczych, ale także w farbach, lakierach i tworzywach sztucznych.
Związki cynku – zarówno organiczne, jak i nieorganiczne – mają korzystny wpływ na skórę: działają wysuszająco, przeciwdziałają zapaleniom, mają właściwości antyseptyczne, ściągające, matujące, odkażające, fotoprotekcyjne, ochronne i dezodorujące. Dlatego zaleca się stosowanie maści cynkowej osobom, które borykają się z różnymi problemami skórnymi. Ten pierwiastek w kosmetykach i produktach leczniczych może występować w różnych formach, ale najczęściej stosuje się tlenek cynku. Ta substancja występuje jako biały i bezzapachowy proszek, który nie rozpuszcza się w wodzie ani tłuszczach. Rozdrobnione cząsteczki tej substancji pozwalają na chwilowe połączenie się z płynem, ale po nałożeniu takiego roztworu na skórę, płyn odparowuje a tlenek cynku pozostaje, tworząc białą powłokę ochronną. Tlenek cynku jest również dodawany do produkcji sypkich preparatów, takich jak pudry i zasypki dla dzieci oraz kremy do opalania.