Bieżące badania naukowe kontynuują odkrywanie fascynujących aspektów zmian, które zachodzą w strukturze mózgu kobiety oczekującej potomstwa. W tym kontekście, popularny żart mówiący o „ciążowym mózgu” zaczyna tracić na humorystycznej mocy.
W społeczeństwie przyjęło się nazywanie nieco roztargnionego stanu umysłu, który zdarza się przyszłym mamom, mianem „ciążowego mózgu”. Sylwia (nazwisko jest znane redakcji), opowiada o swoim doświadczeniu podczas dwóch ciąż. Twierdzi, że jej umysł nie funkcjonował wtedy tak efektywnie jak zwykle lub jak obecnie. Dostrzegała problemy ze skupieniem się i z trudem orientowała się w niektórych sytuacjach społecznych.
Mimo że często podchodziła do tych wydarzeń z przymrużeniem oka, świadoma ich przejściowego charakteru, to jednak były momenty frustracji. Na przykład, kiedy miała trudności z porównaniem propozycji ubezpieczeń samochodowych lub szybkim określeniem drogi do danego miejsca na mapie. Sylwia wspomina także, że rozwiązanie bardziej złożonych kwestii urzędowych stanowiło dla niej duże wyzwanie i wymagało znacznego wysiłku.