Rozumienie i radzenie sobie z złością jako matka – kilka praktycznych porad

Złość to uniwersalna, ludzka emocja, która potrafi znacząco wpłynąć na nasze codzienne funkcjonowanie, szczególnie kiedy staje się dominującym uczuciem. Powszechnie postrzegana jako negatywna, może powodować znaczne napięcia w relacjach rodzinnych. W przypadku matki, złość jest skomplikowanym uczuciem do obchodzenia się z nią, zwłaszcza gdy od najmłodszych lat kobietom sugeruje się, że wyrażanie złości jest nieodpowiednie. Wywołane przez wyzwania macierzyństwa, to uczucie może momentami przytłoczyć radość bycia mamą. Ale jak skutecznie zarządzać tą emocją w roli rodzica?

Zrozumienie złości jako komunikatu jest kluczowe w procesie radzenia sobie z nią. Często poczucie winy towarzyszy nam, kiedy ulegamy tej emocji, zwłaszcza jeśli reagujemy złością na drobne problemy. Złość jednak jest sygnałem alarmowym: oznacza, że coś nie funkcjonuje tak, jak powinno w naszym życiu. Jest dowodem na naruszenie naszej granicy lub niespełnienie jakiejś potrzeby. Dlatego też reagujemy na to złością na poziomie podświadomym, domagając się uwagi i zmiany. Złość powinna być traktowana jako informacja, którą należy rozpoznać i odpowiednio zareagować.

Aby lepiej zrozumieć źródła złości, warto zwrócić uwagę na momenty, kiedy ta emocja staje się silniejsza. Możliwe jest prowadzenie dziennika emocji lub rozmowa na ten temat z bliskimi osobami. Często wystarczające jest zapewnienie sobie odpowiedniej diety, snu i odpoczynku. Macierzyństwo często wymaga poświęceń, a matki często zapominają o swoich podstawowych potrzebach. Jeśli złość nie wynika z braku spełnienia potrzeb fizjologicznych, warto poszukać innych przyczyn – może chodzi o przeciążenie obowiązkami?

Znać przyczyny problemu to dopiero połowa sukcesu. Ważne jest, aby nauczyć się patrzeć na niego z dystansem, czyli nie traktować każdego bałaganu w domu jako braku szacunku. Warto dać sobie chwilę na refleksję przed reakcją. Czy rzeczywiście uważasz, że ktoś zostawił mleko poza lodówką tylko po to, żeby cię zdenerwować? Zapewne nie. Distans może pomóc zmniejszyć problem i ułatwić jego rozwiązanie. Niestety, nie na wszystko mamy wpływ i warto nauczyć się to akceptować. Jeżeli jednak problem z kontrolą złości nadal istnieje, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Nie można pozwolić, aby złość przejęła kontrolę nad naszym życiem – trzeba nauczyć się radzić sobie z tą emocją i znaleźć odpowiedni dla niej sposób wyrażania.