Niestrawność jest powszechnym problemem u kobiet w ciąży, wynikającym zarówno z gwałtownych zmian hormonalnych, jak i złych nawyków żywieniowych. Może pojawiać się w każdym trymestrze, choć najczęściej występuje w pierwszym. Termin „niestrawność” odnosi się do zestawu symptomów związanych z trawieniem, które pojawiają się po zjedzeniu posiłku.
Nudności podczas ciąży mogą być elementem niestrawności, pojawiając się po jedzeniu, ale niekiedy pojawiają się bez żadnego wyraźnego powodu. Są typowym symptomem ciąży, poczynając od 4. tygodnia i trwając aż do 16., a nawet do 20. tygodnia. Uważa się, że mogą dotyczyć nawet do 80% kobiet w ciąży. W niektórych przypadkach mogą one znacząco zakłócić normalne funkcjonowanie i prowadzić do zaburzeń równowagi organizmu. Przyczyna ich występowania nie jest jeszcze w pełni rozpoznana, ale za najbardziej prawdopodobną uważa się reakcję na wysokie stężenie gonadotropiny kosmówkowej. Czynnikami ryzyka są młody wiek matki, niski indeks masy ciała, pierwsza ciąża oraz płód żeński.
Niestrawność w ciąży najczęściej jest efektem gwałtownych zmian hormonalnych, zwłaszcza wzrostu poziomu progesteronu, i dotyka każdego trymestru. Zmiany te są najbardziej intensywne w pierwszym trymestrze, dlatego to właśnie wtedy występują często nudności i wymioty. W trzecim trymestrze niestrawność często wiąże się z dużymi rozmiarami płodu, który uciska na narządy jamy brzusznej, takie jak żołądek, przepona czy jelita. To może prowadzić do zaburzeń perystaltyki jelit i zwiększać ryzyko niestrawności oraz zgagi. Choroby, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów z niestrawnością, to między innymi nadczynność tarczycy, choroby psychiczne, cukrzyca typu 2, zaburzenia żołądkowo-jelitowe oraz astma.
Objawy niestrawności u kobiet w ciąży obejmują mdłości i wymioty, bóle brzucha (zwłaszcza w jego górnej części), uczucie szybkiego nasycenia nawet po spożyciu małej ilości jedzenia, niekontrolowane ataki głodu kończące się problemami trawiennymi, uczucie pełności po posiłku, wzdęcia, biegunki lub zaparcia oraz zgagę. Wszystkie te objawy manifestują się głównie po jedzeniu i zazwyczaj są nasilone, kiedy jedzenie jest spożywane w pośpiechu, w stresie lub kiedy jedzenie nie jest odpowiednio przeżuwane.
Od wieków korzeń imbiru jest wykorzystywany w medycynie chińskiej i indyjskiej jako naturalny środek zmniejszający nudności i poprawiający trawienie. Jest on bezpieczny dla kobiet w ciąży już od pierwszych tygodni ciąży, a przez to często polecany jako pierwszy wybór. Można go dodawać do herbaty lub naparu ziołowego, a także przygotowywać napary tylko z imbiru. Dodatkowo jest on składnikiem wielu dań orientalnej kuchni. Inne domowe metody radzenia sobie z niestrawnością to suplementacja witaminami B1 i B6 oraz kwasem foliowym, akupresura, psychoterapia, ziołolecznictwo (np. melisa, mięta pieprzowa), zmniejszenie porcji jedzenia, zmiana diety na mniej tłustą i słodką, picie minimum 1,5 l płynów dziennie, rezygnacja z palenia papierosów oraz ćwiczenia relaksacyjne.