Organizm człowieka, aby prawidłowo funkcjonować, potrzebuje wielu witamin, ale jedną z najistotniejszych jest witamina B12. Niedobór tej substancji może prowadzić do szeregu niepokojących zaburzeń. Jakie symptomy mogą sugerować zbyt niski poziom B12 i kiedy powinniśmy poddać się badaniom?
Błędy w naszej diecie często prowadzą do niedostatków witaminy B12. Witamina ta nie jest wchłaniana przez nasz organizm, jeżeli została wyprodukowana w jelicie grubym, stąd konieczność jej suplementacji lub spożywanie pokarmów zwierzęcych, które są jej źródłem. Tym samym, pewne grupy ludzi, na przykład wegetarianie i weganie, ze względu na ich dietę, są bardziej narażone na niedobór tej substancji. Również nadużywanie alkoholu i zażywanie niektórych leków mogą prowadzić do braków witaminy B12.
Niezależnie od tego, jak się czujemy, zawsze warto poddawać się profilaktycznym badaniom. Ale są też objawy sugestywne dla niedoboru witaminy B12, które powinny skłonić nas do jak najszybszego wykonania badań. Po pierwsze, brak B12 w organizmie może wywoływać symptomatologię anemii, taką jak: osłabienie, brak energii, trudności z koncentracją i pamięcią, duszności czy szybkie męczenie się. Do innych objawów zalicza się bardzo bladą skórę, a nawet jej lekko żółty odcień. Jest to wynikiem problemów z produkcją czerwonych krwinek spowodowanych niskim poziomem B12, co może doprowadzić do anemii megaloblastycznej. Objawy te mogą obejmować również lekkie żółtaczki skóry i białek oczu.