Wiele par na całym świecie boryka się z problemem niepłodności, który jest wynikiem różnych zaburzeń u obu partnerów. Ta choroba dotyka nie jednej osoby, ale pary próbującej spełnić swoje marzenie o byciu rodzicami. Szacunki mówią, że w Polsce jest około 1,5 miliona par, które mają do czynienia z tym wyzwaniem. Czy naprotechnologia, alternatywna metoda leczenia niepłodności, która odrzuca popularne techniki wspomaganego rozrodu, może być odpowiedzią na ich pragnienie posiadania dziecka?
Niepłodność to stan, kiedy kobieta nie zachodzi w ciążę przez 12 miesięcy regularnego współżycia ze swoim partnerem (2 do 4 razy w tygodniu) bez stosowania jakiejkolwiek formy antykoncepcji. Jest to różne od bezpłodności, co oznacza trwałą niezdolność do poczęcia dziecka. W przeciwieństwie do bezpłodności, niepłodność jest stanem, który można potencjalnie odwrócić.
Coraz więcej par ma do czynienia z problemem niepłodności i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała go za jedną z chorób cywilizacyjnych. W Polsce, ta kwestia może dotyczyć nawet co piątej pary. Zważywszy na fakt, że społeczeństwo się starzeje, problemy z płodnością stają się jednym z najbardziej palących problemów zdrowotnych, stanowiąc ważny punkt w przyszłych strategiach państwowych.
Trudności w zajściu w ciążę mogą wynikać z różnych zaburzeń po stronie zarówno kobiety, jak i mężczyzny. U niektórych par, te problemy mogą się nakładać. Najczęstsze przyczyny niepłodności u kobiet to: zaburzenia hormonalne (najczęściej spotykane to: zespół policystycznych jajników, hiperprolaktynemia, niedoczynność lub nadczynność tarczycy) oraz niedrożność jajowodów, która jest najczęściej wynikiem endometriozy lub przebytego zapalenia narządów miednicy mniejszej. Problemy z płodnością u mężczyzn są zwykle spowodowane złej jakości nasienia lub mogą być wynikiem uszkodzenia nasieniowodów.