Zdrowotne korzyści płynące z posiadania zwierzęcia domowego mogą przekraczać granice czystej radości i towarzystwa. Jak wynika z badań opublikowanych w „JAMA Pediatrics”, dzieci, które dorastały z psem, cieszyły się lepszym zdrowiem w dorosłości, rzadziej zapadając na astmę.
Zarówno psy jak i koty są znanymi alergenami, co często stawia rodziców przed dylematem – czy zwierzę domowe nie przyczyni się do rozwoju alergii u ich dziecka? Nowe odkrycia sugerują jednak, że takie obawy mogą być nieuzasadnione. W rzeczywistości, wychowanie dziecka w otoczeniu zwierząt, szczególnie psów, może wpłynąć korzystnie na rozwijający się układ odpornościowy malucha.
W badaniu przeprowadzonym przez szwedzkich naukowców przeanalizowano dane zdrowotne ponad miliona dzieci urodzonych w Szwecji między 2001 a 2010 rokiem. Badacze doszli do wniosku, że kontakt z psem w pierwszym roku życia obniża ryzyko wystąpienia astmy o 13%. Co więcej, dzieci dorastające na farmach, gdzie kontakt ze zwierzętami jest codziennością, miały nawet o 50% niższe ryzyko zachorowania na astmę.