Melanina – jej właściwości, rola i wpływ na różnorodność kolorystyczną skóry ludzkiej

Planeta Ziemia jest zamieszkana przez blisko osiem miliardów osób, prezentujących zróżnicowane kolory skóry. W Europie dominuje jasna karnacja, natomiast w Afryce spotkać można odcienie od brązowego po niemal czarny. Jest to obserwacja powszechna, jednak czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, co sprawia, że jesteśmy tak różni? Odpowiedzialność za tę wielobarwność spoczywa na substancji zwanej melaniną. Zatem czym jest melanina i jakie jest jej zadanie w naszym organizmie?

Melanina jest pigmentem, który nadaje kolor naszej skórze, włosom i tęczówkom oczu. Substancja ta występuje nie tylko u ludzi, ale również u innych ssaków i zwierząt, a także bezkręgowców i nawet organizmów niewidocznych gołym okiem. Pomimo różnic między tymi stworzeniami, funkcje melaniny są dla nich istotne. Nazwa tego pigmentu pochodzi od greckiego słowa „melas”, które oznacza „ciemny” lub „brązowy”.

Wśród ludzi wyróżnia się trzy typy pigmentów zaliczanych do melanin: eumelaninę, której kolor oscyluje między ciemnobrązowym a czarnym i jest jej najwięcej w naszym organizmie; feomelaninę o odcieniu żółtawo-czerwonym; oraz neuromelaninę, którą można znaleźć głównie w układzie nerwowym, np. w miejscu sinawym czy substancji czarnej. Jest produkowana przez komórki nerwowe, jednak jej dokładna funkcja w organizmie nie jest do końca zbadana.