Korektor pod oczy stanowi nieodłączny składnik toaletki każdej kobiety. Wybrany z należytą starannością i poprawnie zaaplikowany na skórę, potrafi skutecznie rozjaśnić cienie pod oczami oraz zamaskować tak zwane worki. Ponadto, odpowiedni korektor sprawia, że oczy nabierają większych rozmiarów, efekt wypoczęcia jest bardziej widoczny, a spojrzenie wyróżnia się blaskiem. Dzięki temu makijaż zyskuje nienaganny charakter i odmładza twarz.
Znacząca wrażliwość skóry wokół oczu wymusza konieczność stosowania specjalnej pielęgnacji. Skóra ta jest delikatna, reaguje na alergeny, często staje się miejscem reakcji alergicznych. Słabe nawilżenie, brak tkanki podskórnej, a także ciągła aktywność mięśni otaczających oko, przekładają się na szybkie pojawianie się zmarszczek, szczególnie tych mimicznych. Skóra ta wykazuje również słabe unaczynienie, co prowadzi do opóźnienia przepływu krwi i limfy, czego efektem jest powstawanie sińców oraz tzw. worków pod oczami. Ten problem staje się jeszcze bardziej intensywny, kiedy organizm jest przemęczony i nie otrzymuje odpowiedniej ilości snu. Szczególne właściwości skóry wokół oczu wymagają nie tylko odpowiedniej pielęgnacji, ale też codziennego stosowania odpowiednich kosmetyków maskujących jej problemy. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem wydaje się być korektor pod oczy.
Korektor pod oczy to kosmetyk zbliżony do podkładu do twarzy, jednak charakteryzujący się gęstszą konsystencją i wysoką zawartością pigmentów, które skutecznie maskują niedoskonałości cery. Korektor ten dostępny jest w różnych postaciach, jednak najbardziej efektywny okazuje się być płynny korektor. Nie tylko pozwala uniknąć nieatrakcyjnego nagromadzenia kosmetyku w naturalnych załamaniach powiek czy zmarszczkach, ale również nie przesusza skóry, często zawiera składniki dodatkowo nawilżające, a nawet poprawiające krążenie krwi (np. ekstrakt z arniki, kofeina). Dzięki temu możliwe jest zredukowanie obrzęków i cieni pod oczami.
Często korektor pod oczy zawiera drobinki rozświetlające, które znakomicie odbijają światło, co nie tylko zwiększa efektywność kamuflowania niedoskonałości, ale również rozjaśnia i ożywia spojrzenie. Dodatkowo sprawiają, że zmarszczki mimiczne stają się mniej widoczne. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z ilością korektora rozświetlającego, gdyż może przynieść to skutek odwrotny do zamierzonego. Korektor ten nie jest też odpowiedni do makijażu przeznaczonego na zdjęcia z lampą błyskową, gdyż może powodować efekt białych plam pod oczami.