Karmienie piersią – wysiłek dla organizmu, który pomaga schudnąć. Czy to zdrowe?

Wiele kobiet po porodzie zauważa, że karmienie piersią przyspiesza proces powrotu do figury sprzed ciąży. Jednak specjaliści z dziedziny dietetyki zwracają uwagę, że laktacja nie powinna być traktowana jako metoda odchudzania i ostrzegają młode matki przed stosowaniem diet redukcyjnych.

Po narodzinach dziecka, nadmiar kilogramów jest problemem dla wielu kobiet. Część z nich zauważa, że te dodatkowe kilogramy znikają samoistnie, natomiast u innych pozostają, co prowadzi do stawiania sobie wyzwań w celu ich zgubienia. Z reguły, łatwiej jest zgubić te kilogramy dla mam, które karmią piersią, ponieważ laktacja stanowi duże obciążenie dla ich organizmów i wymaga więcej energii. Oczywiście, nie jest to reguła dla wszystkich – organizmy każdej kobiety reagują na to inaczej, a do tego dochodzą inne czynniki takie jak choroby.

Ile kalorii spala się podczas karmienia piersią? Produkcja mleka przez organizm matki wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię oraz składniki odżywcze. Choć jest to kwestia indywidualna, można szacować, że organizm potrzebuje od 300 do 700 kcal dziennie na karmienie. To zależy od wielu czynników, w tym częstotliwości karmienia i apetytu dziecka. W rezultacie niektóre matki zauważają, że ich ciała stają się szczuplejsze. „Od pierwszego do szóstego miesiąca życia, niemowlę spożywa około 750ml pokarmu dziennie, a produkcja 100ml mleka wymaga około 73kcal. Dlatego łatwo obliczyć, że codzienne zapotrzebowanie wynosi około 500kcal. Dla mam bliźniaków lub karmiących dwoje dzieci, zapotrzebowanie na kalorie wzrasta do 1000kcal dziennie!” – informuje na swoim blogu Dominika Wojsz, lekarz rodzinny.

Jednak niektóre kobiety traktują karmienie piersią jako sposobność do odchudzania i dodatkowo ograniczają ilość jedzenia. Joanna Giza-Gołaszewska, dietetyczka z warszawskiej poradni SmakFit ostrzega: „Powinno się unikać diet odchudzających podczas laktacji, ponieważ to duże obciążenie dla organizmu, które zwiększa zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze. Masa ciała powinna stopniowo wracać do wartości sprzed ciąży, jeśli młoda mama będzie przestrzegać zasad zdrowego żywienia i utrzymywać umiarkowaną aktywność fizyczną – zgodnie z zaleceniami lekarza lub fizjoterapeuty”.

Dieta kobiety karmiącej piersią powinna być dobrze zbilansowana, a posiłki powinny dostarczać wszystkich niezbędnych witamin, minerałów i składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Karmienie piersią jest dużym obciążeniem dla organizmu kobiety, dlatego należy w tym czasie szczególnie zadbać o odpowiednie odżywianie.