Dieta bogata w owoce i warzywa przyczynia się do lepszego samopoczucia psychicznego dzieci

Najnowsze odkrycia naukowe sugerują, że podawanie dzieciom diet opartych na świeżych owocach i warzywach ma pozytywny wpływ na ich zdrowie psychiczne, szczególnie w okresie dorastania. Zespół badaczy przeanalizował dane dotyczące prawie 9000 uczniów z 50 szkół, ujawniając istotne powiązania między rodzajem spożywanego śniadania i obiadu a stanem psychicznym uczniów, zarówno w szkołach podstawowych, jak i średnich.

Prowadzone przez naukowców z University of East Anglia badanie wykazało, że dzieci stosujące zdrową dietę, bogatą w owocach i warzywach, mają lepsze samopoczucie psychiczne. To pierwsze tego typu badanie, które analizuje zależność między konsumpcją owoców i warzyw, a dobrym samopoczuciem psychicznym dzieci w Wielkiej Brytanii. Wyniki pokazują, że większa ilość spożywanych owoców i warzyw koreluje z lepszym samopoczuciem, zwłaszcza wśród uczniów szkół średnich. Dzieci jedzące pięć lub więcej porcji owoców i warzyw dziennie uzyskały najwyższe wyniki w zakresie samopoczucia psychicznego.

Partnerzy UEA Health and Social Care Partners przeprowadzili badanie we współpracy z Radą Hrabstwa Norfolk. Zwracają uwagę na konieczność opracowania strategii zdrowia publicznego oraz polityki szkolnej, które zapewniają wszystkim dzieciom dostęp do wysokiej jakości żywności przed i w trakcie nauki szkolnej, dążąc do optymalizacji samopoczucia psychicznego i pełnego wykorzystania ich potencjału.

Główny badacz, prof. Ailsa Welch z Norwich Medical School UEA, zauważa, że złe samopoczucie psychiczne jest poważnym problemem wśród młodych ludzi i może prowadzić do długotrwałych negatywnych skutków. Wskazuje na presję mediów społecznościowych i współczesnej kultury jako potencjalne przyczyny rosnącej częstości występowania niskiego dobrostanu psychicznego u dzieci i młodzieży. Podkreśla również znaczenie zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia we wczesnych latach życia. Choć połączenia między odżywianiem a zdrowiem fizycznym są dobrze zrozumiane, to dotychczas niewiele wiadomo o wpływie odżywiania na emocjonalne samopoczucie dzieci, dlatego zespół postanowił zbadać tę kwestię.

Zespół badawczy analizował dane pochodzące od prawie 9000 uczniów (7570 uczniów szkół średnich i 1253 uczniów szkół podstawowych) z 50 szkół w Norfolk w ramach badania Norfolk Children and Young People’s Health and wellbeing. Ankieta została zlecona przez Departament Zdrowia Publicznego Rady Hrabstwa Norfolk oraz Norfolk Safeguarding Children Board. Uczestnicy badania sami zgłaszali swoje wybory żywieniowe i brali udział w testach samopoczucia psychicznego, które obejmowały między innymi ocenę poczucia radości, relaksacji oraz jakości relacji interpersonalnych.