Pumeks – naturalny surowiec o wszechstronnym zastosowaniu

Właściwa pielęgnacja stóp wymaga od nas nie tylko uważności, ale również korzystania z odpowiednich narzędzi. Pedikiur kojarzy nam się przeważnie z zastosowaniem kremów zmiękczających i pumeksu. Ten ostatni ma za zadanie usuwanie suchego i zrogowaciałego naskórka. Jakie ciekawostki warto poznać na temat pumeksu? Jak go prawidłowo stosować, oraz jak powinniśmy dbać o jego higienę?

Pumeks to typ surowca naturalnego, który powstaje z zastygniętej lawy, a więc jest skałą magmową o pochodzeniu wulkanicznym. Charakteryzuje się drobnoziarnistą, szklistą i porowatą powierzchnią. W naturze pumeks występuje w kilku barwach: białej, szarej, czarnej, jasnobrunatnej lub niebieskawej. Jest ciężki, niesamowicie twardy i nie rozpuszcza się w wodzie. Na rynku dostępny jest także syntetyczny pumeks, który jest wyjątkowo lekki, kolorowy i znacznie tańszy od naturalnego. Niemniej jednak, nie jest tak skuteczny jak pumeks wulkaniczny.

Tworzenie pumeksu to dzieło siły wulkanu. Lava, która wydostaje się z krateru, podczas procesu zastygania pieni się, tworząc charakterystyczne pęcherzyki powstające na skutek rozpuszczania gazów. Powstała w ten sposób zastygła piana to właśnie pumeks. W tym surowcu wulkanicznym występują takie substancje chemiczne jak kwarc, biotyt czy plagioklaz. Największe pokłady pumeksu odnaleźć można na Madagaskarze, Armenii, Wyspach Liparyjskich i greckich wyspach.

Pumeks był już znany i wykorzystywany w starożytności. Głównie służył do produkcji budulca, który miał porównywalne właściwości do keramzytu. Starożytni Rzymianie i Grecy mielili go, a następnie mieszaninę z piaskiem i wapniem używali do produkcji materiału budowlanego o zwiększonej wytrzymałości i odporności na wilgoć. Ten naturalny surowiec miał również zastosowanie w kosmetyce – w starożytnym Egipcie gładka cera była symbolem high statusu społecznego, do którego dążono stosując pumeks. Ciekawostką jest także to, że ten surowiec był używany w piśmiennictwie jako rodzaj gumki do ścierania starych zapisów.

Surowiec naturalny, jakim jest pumeks, wyróżnia się dużym stopniem ścieralności, co sprawia, że jest idealny do usuwania martwego naskórka ze stóp, redukcji zrogowaceń czy odcisków. Ale jego zastosowanie nie kończy się na kosmetyce. Pumeks można również znaleźć w gospodarstwie domowym, przemyśle jubilerskim i budownictwie. Jako materiał izolacyjny i filtrujący służy na budowach. Jubilerzy doceniają go jako surowiec do zdobienia biżuterii. W gospodarstwie domowym pumeks jest cennym sprzymierzeńcem w walce z zabrudzeniami.