Wizja kwitnących kwiatów, a także ich rozkoszny zapach zawsze ma zdolność podnoszenia naszego nastroju. Dr Edward Bach, angielski homeopata, postanowił wykorzystać ten potencjał i przekształcić go w system leczniczy, który od prawie stu lat jest stosowany na całym świecie. Jak działa kwiatoterapia i kiedy może okazać się pomocna?
Dr Edward Bach, mając ukończone studia medyczne i licencję uzyskaną w Cambridge, przez wiele lat pracował w Szpitalu Homeopatii w Londynie. To tam po raz pierwszy spotkał się z koncepcją niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna, twórcy homeopatii. W swoich poszukiwaniach nowych metod leczenia dr Bach poświęcił całą wiosnę i lato 1930 r. na badania nad esencjami kwiatowymi, które później zaczął wykorzystywać u swoich pacjentów. Nie koncentrując się na naukowych dowodach, polegał on na swojej intuicji. Skupiał się na duchowym wpływie kwiatów, sugerując, że zarzewiem wszystkich chorób są wewnętrzne konflikty istniejące w psychice pacjenta.
Esencje kwiatowe stworzone przez dr Bacha przez dekady zyskiwały na popularności i stały się znane w wielu krajach na świecie, w tym również w Polsce. Są to silnie rozcieńczone roztwory, składające się z wody i brandy w proporcji 1:1. Składniki aktywne, czyli ekstrakty z kwiatów, są obecne w tej mieszance w tak małych ilościach, że nie można odczuć ich smaku czy zapachu. Według twórcy kwiatoterapii proces leczenia polega na przenoszeniu energii zawartej w kwiatach, a nie na wpływie chemicznych związków.
Dr Bach był zwolennikiem teorii pamięci wody, pseudonaukowego poglądu, według którego woda gromadzi i przechowuje informacje o substancjach, z którymi miała kontakt. W swoich pierwszych eksperymentach z kwiatoterapią Bach stosował krople rosy, które pod wpływem słońca miały absorbować energię zawartą w kwiatach. Oprócz zbierania rosy z kwiatów do przygotowania esencji wykorzystuje się również metodę gotowania gałązek i liści przez około 30 minut. Napar ten według Bacha zatrzymuje „wibracje” roślin.
Warto podkreślić, że kwiatoterapia nie jest częścią homeopatii, opiera się na zupełnie różnych zasadach. Alkoholowe esencje (zawierające od 25% do 40% alkoholu) są dostępne w 38 rodzajach, każdy z nich ma ściśle określone wskazania.
Zgodnie z teorią dr Bacha wszystkie nasze choroby fizyczne mają swoje źródło w jednym z siedmiu problemów psychologicznych: strachu, niepewności, braku zainteresowania obecnymi okolicznościami, samotności, nadwrażliwości na wpływy i idee, przygnębieniu lub rozpaczy oraz nadmiernej trosce o dobro innych.
Według Bacha pozytywna wibracja z kwiatów jest transmitowana do kropli. Podana pacjentowi działa na poziomie energetycznym, pozwalając osiągnąć równowagę świadomą i podświadomą. Redukując negatywne emocje, esencje kwiatowe łagodzą problemy emocjonalne i psychologiczne, co umożliwia fizyczną regenerację.
Każdy pacjent powinien stosować indywidualną kombinację kropli, w zależności od fizycznych objawów i ich psychologicznych przyczyn – kurację należy prowadzić od kilku tygodni do kilku miesięcy. W ramach terapii Bacha istnieje jeden złożony preparat o nazwie „Rescue Remedy” (lek ratunkowy), który jest mieszanką pięciu esencji i jest polecany w stanach silnego stresu jako środek pierwszej pomocy.
Inne przykładowe wskazania do zastosowania kwiatoterapii w kontekście pojedynczych esencji to: strach przed nieznanym (osika), niezdolność do uczenia się na własnych błędach (pąk kasztanowca), samolubna, zachłanna miłość, potrzeba bycia aprobowanym przez innych (cykoria), nienawiść w stosunku do samego siebie, złe mniemanie o swoim ciele (dzikie jabłko), pesymizm, zniechęcenie po porażce (goryczka), egotyzm i egocentryzm (wrzos), nieśmiała, nerwowa osobowość (kroplik), poczucie winy (sosna), perfekcjonizm (werbena), rezygnacja, apatia (dzika róża) oraz niepewność co do kierunku w życiu (dziki owies).