Analitycy trendów w dziedzinie edukacji, zdrowia i psychologii zauważyli specyficzne praktyki rodzące się wśród rodziców należących do pokolenia Millenialsi – osób urodzonych między rokiem 1980 a 2000. Zastanawiając się nad tym, czym cechuje się ich styl wychowywania dzieci, eksperci nazwali kilka charakterystycznych dla nich cech oraz czynników wpływających na decyzje, które podejmują jako rodzice.
Millenialsi są pokoleniem, które dorastało równolegle z rozwojem nowych technologii i Internetu. Dla ekspertów jest to kluczowe źródło informacji o stylu wychowania stosowanym przez przedstawicieli tego pokolenia. Zdaniem specjalistów, są oni zazwyczaj dobrze poinformowani o najnowszych trendach w dziedzinie wychowania, jednakże zbyt duże zainteresowanie nowymi technologiami może być dla nich również pułapką. Jak argumentuje psycholog Megan Shauri, działalność millenialsów w mediach społecznościowych, takich jak publikowanie wielu zdjęć dokumentujących życie ich dzieci, może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi.
Shauri zwraca również uwagę na inne typowe błędy popełniane przez millenialsów podczas wychowywania dzieci. Wśród nich znalazły się przesyt informacji, nadmierne skupienie na ujemnych treściach, a także tendencja do traktowania dzieci jako „marki osobiste”. Psycholog krytykuje również praktykę nadmiernego limitowania czasu na zabawę czy korzystanie z tabletu, co może mieć odwrotny skutek do zamierzonego i zwiększyć frustrację dziecka.
Z drugiej strony badacze z portalu WMN Lives podkreślają, że millenialsi unikają pewnych błędów wychowawczych, które były typowe dla poprzednich pokoleń. Wśród nich wymieniają rezygnację z kar cielesnych, unikanie autorytarnego stylu wychowania, a także rozmowy o emocjach i zdrowiu psychicznym. Eksperci dostrzegają u nich również tolerancję oraz gotowość do wspierania dzieci w rozwoju ich naturalnych talentów i umiejętności, bez narzucania im konkretnych ścieżek kariery.