Podczas ciąży, niewątpliwie, szczególna troska powinna być poświęcona na pielęgnację nóg. W tym okresie mogą bowiem wystąpić różnorodne i czasem niepokojące zmiany, które mogą świadczyć o nieprawidłowościach i wymagać konsultacji z lekarzem. Obrzęki, żylaki, odciski czy pęcherze to tylko niektóre z problemów, które mogą dotknąć przyszłą mamę podczas 9 miesięcy ciąży.
Choć mogłoby się wydawać, że dodatkowe kilogramy są głównym winowajcą dolegliwości nóg w ciąży, istnieje znacznie więcej przyczyn. Obrzęk nóg, szczególnie na koniec dnia, jest normalnym stanem u kobiet w ciąży i nie stanowi zagrożenia, o ile dotyczy stóp, podudzi i dłoni. Problemem staje się natomiast gdy obrzęk pojawia się na twarzy lub udach, utrzymuje się non-stop lub wydaje się nasilać. W takim przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem, gdyż takie objawy mogą sygnalizować gestozę, czyli zatrucie ciążowe. Charakteryzuje je silny obrzęk, wysokie ciśnienie krwi (powyżej 140/100 mmHg) oraz białkomocz.
Nie bagatelizujmy więc potencjalnie niebezpiecznych objawów zatrucia ciążowego. Symptomy te, takie jak nudności, zawroty głowy czy zaburzenia widzenia, powinny skłonić nas do natychmiastowego udania się do szpitala. Obrzęki nóg są rzadko oznaką poważnego stanu zdrowia kobiety w ciąży, a najczęściej wynikają z kilku innych czynników:
- magazynowanie większej ilości wody i krwi na ewentualność porodu,
- zwiększenie ilości krwi o około 2,5 l,
- utrudniony odpływ krwi z nóg wynikający z ucisku rosnącego brzucha na żyły biodrowe, co prowadzi do przepływu wody z krwi do miękkich tkanek, tworząc tzw. obrzęki zastoinowe.
Obrzęki często pojawiają się po ciężkim dniu, kiedy długo stoi się w jednej pozycji lub podczas upałów. Są one częściej obserwowane u kobiet, które znacznie przybierają na wadze – np. oczekujących wieloraczków.
Istnieje jednak wiele prostych sposobów, aby poradzić sobie z tym nieprzyjemnym stanem:
- Dieta – powinno się ograniczyć sól i picie dużych ilości wody;
- Należy unikać ciężkiej pracy i nadmiernego zmęczenia, a zamiast tego odpoczywać z nogami podniesionymi powyżej serca przez co najmniej pół godziny;
- Przygotujmy sobie chłodne kąpiele z dodatkiem oliwy lub ziół, takich jak mięta;
- Ruch – nie siedźmy stale w jednym miejscu, spacerujmy, ruszajmy się;
- Stosujmy kosmetyki z chłodzącymi kompleksami, takie jak żele do pielęgnacji skóry nóg zmęczonych i ciężkich z ekstraktem z kasztanowca;
- Zwracajmy uwagę na to, czy nasze ubrania i buty nie są za ciasne – stopy mogą powiększyć się o rozmiar lub więcej podczas ciąży.
Warto również pamiętać o rezygnacji z klasycznych szpilek na rzecz butów o odpowiednio wyprofilowanej podeszwie i obcasie. Ochrona przed słońcem i unikanie wysokich temperatur to kolejne ważne kwestie.