Czas ciąży to okres, kiedy przyszłe matki muszą zwrócić szczególną uwagę nie tylko na to, co spożywają, ale również na kosmetyki, które wykorzystują do codziennej pielęgnacji. Złożoność zmian zachodzących w organizmie kobiety będącej w ciąży sprawia, że wymaga ona specjalnej troski. Świat kosmetyczny oferuje przyszłym mamom dedykowane im produkty pielęgnacyjne, które mają za zadanie nie tylko gwarantować bezpieczeństwo ich stosowania, ale również pomagać w zwalczaniu niechcianych dolegliwości skórnych wynikających z ciąży. Poniżej przedstawiamy rodzaje takich kosmetyków oraz zwracamy uwagę na składniki aktywne i dodatkowe, które powinny znaleźć się w nich, a których należy unikać.
Kobiety w okresie ciąży często borykają się z różnego rodzaju problemami skórnymi. Nie jest tajemnicą, że nagły przyrost masy ciała, szczególnie w rejonie brzucha, prowadzi do intensywnego rozciągania skóry, co może powodować dyskomfort w postaci napięcia, suchości czy ściągnięcia. W efekcie, aż 90% kobiet w ciąży doświadcza niechcianych rozstępów na brzuchu, udach, pośladkach, piersiach lub biodrach, które są konsekwencją uszkodzenia włókien kolagenowych. Zmniejszenie ich widoczności bywa nie lada wyzwaniem, stąd tak istotna jest profilaktyka.
Wśród innych dolegliwości skórnych spotykanych u przyszłych mam można wymienić zmianę zapachu ciała wynikającą ze zmiany flory bakteryjnej, intensywniejszej pracy gruczołów wydzielniczych oraz zmienionego pH skóry. Dość powszechne są również cellulit i obrzęki, które mogą być efektem m.in. zmian hormonalnych, nieodpowiedniej diety, tendencji do zatrzymywania wody w organizmie czy predyspozycji genetycznych. Tego rodzaju zaburzenia gospodarki wodnej często wiążą się z uczuciem ciężkości nóg. Niewykluczone są także problemy z rozszerzającymi się naczyniami krwionośnymi i żylakami.
Kobieta w ciąży musi również zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację piersi i brodawek sutkowych, które podlegają znaczącym zmianom zarówno podczas ciąży, jak i późniejszego karmienia. Ważne jest, aby odpowiednio wcześnie rozpocząć przygotowania do tej nowej roli, nawilżając, uelastyczniając i ujędrniając skórę piersi, co pozwoli jej na lepsze przystosowanie się do powiększenia objętości piersi i produkcji pokarmu.
Wreszcie, niemal każda ciężarna kobieta musi zmierzyć się z problemem przebarwień skóry spowodowanych wzrostem jej pigmentacji, który jest rezultatem wyższego poziomu estrogenów i progesteronu w organizmie. Inne często występujące nieprzyjemności na skórze podczas ciąży to trądzik.